Robotizované pracoviště s robotem

Na obrázku je robotizované pracoviště s robotem, který pojíždí na 8 m pojezdové dráze. Před pojezdovou dráhou jsou umístěné tři stanoviště obsluhy. Dvě jsou vybavena horizontálním polohovadlem a jedno dvouosým polohovadlem.

Robot je umístěn na pojezdové dráze, zpravidla podél zdi dílny. Před pojezdovou dráhou jsou pak umístěné dvě nebo tři stanoviště, ve kterých jsou jednoosá nebo dvouosá polohovadla. Na jednom stanovišti robot provádí svařování, zatím co na druhém, případně třetím obsluha vyjímá z upínacích přípravků svařené dílce a vkládá nesvařené.

Pracoviště je především určeno pro různorodou malosériovou nebo středně výrobu, zpravidla pro předem sestehované svařence (toto není podmínkou), pro svařence s větší délkou svarů (např. nad 1000 mm). Typickým svařencem je např. plynový kotel, krbová vložka, komponenty náprav stavebních vozidel, různé kompaktní ocelové rámy, nápravy, elektrické rozváděče, výrobky a komponenty pro nábytkářský a elektrotechnický průmysl apod.

Pracoviště lze dodat s různými polohovadly. Jednoosá polohovadla se používají pro svařování delších dílců, dvouosá polohovadla jsou pak použita proto, aby bylo možné většinu svarů provádět v pozici PA.

Výhodou tohoto modelu je jeho vysoká univerzálnost, flexibilita při přechodu z jednoho typu svařence na druhý. Nejmodernější svařovací stroj umožňuje svařování všech základních jakostí materiálů (uhlíková ocel, nerez, hliník a jeho slitiny, pozinkované plechy apod.). Samozřejmostí je použití automatické čističky JetStream pro vysoce účinné čištění plynové hubice. Svařovací hořák je vodou chlazený, má vysoký zatěžovatel (500A při 100%), obsahuje systém pro rychlou a přesnou výměnu svařovacích krků, které po jejich výměně nepotřebují žádnou kalibraci tzv. TCP bodu.

Tento model má snadnou obsluhu, má zajištěný vstup do pracovního prostoru polohovadla přes tzv. teleskopické dveře, které nemají horní překlad a lze zde jednoduše manipulovat i s těžšími svařenci pomocí sloupového nebo mostového jeřábu. Teleskopické dveře umístěné vedle sebe směrem do uličky.

Tento model má všechny povinné bezpečnostní prvky v souladu s českými i evropskými normami a směrnicemi. Především je vybavené samostatným nadřazeným bezpečnostním systémem typu RCU.50/2016, který nezávisle na robotu řídí a hlídají veškeré bezpečnostní komponenty, má odpojovač pro případ podpětí i přepětí v napájecí síti. Obsahuje pevné vnitřní kryty, které oddělují každý pracovní prostor polohovadla od pracovního prostoru robota na pojezdové dráze pevnou stěnou – pokud robot zahájí svařování na daném polohovadle, dvoudílný pevný kryt se otevře. Naproti tomu jsou ostatní kryty uzavřené a obsluha může bezpečně manipulovat se svařenci na druhém polohovadle. Celý vnitřní pracovní prostor každého polohovadla je hlídán bezpečnostními skenery, aby zde nebylo možné omylem uzavřít třetí osobu. Robot je vybaven bezpečnostními čidly, které hlídají, na kterém stanovišti (polohovadle) robot svařuje – při chybném programování obsluhy nemůže dojít k situaci, že obsluha manipuluje s dílci na polohovadle a robot zde omylem vjede.

Tento model robotizovaného pracoviště má navíc vyřešené odsávání zplodin, které je prováděno přejezdovou odsávanou digestoří nad každým stanovištěm. Uživatel si buď tuto digestoř napojí na stávající filtrační systém, nebo můžeme po dohodě dodat kompletní odsávání nejen robotizovaného pracoviště, ale také celé svařovny.