Vyhledávání svarů

Ve společnosti DYNAMAPC ve švédském městě Karlskrona se svařovaly obrovské části silničních válců. Na obrázku je uchycená část rámu válce na dvouosém polohovadle Motoman. Před zahájením svařování si robot pomocí doteků konce drátu tzv. dílec „očuchá“ a pak až následně zahájí svařování. Bez dotekového vyhledávání svarů by robotické svařování takového dílce bylo nemožné. Pozor, instalace zde byla instalována v roce 1996.

K dispozici máme celou řadu možností, jak vyhledat správnou pozici svařování, pokud jsou svařované dílce méně přesné. K dispozici máme jak dotekové vyhledávání referenčních ploch svařenců pomocí doteků konce svařovacího drátu, tak také napěťové vyhledávání místa svařování v průběhu hoření svařovacího oblouku (platí především pro koutové svary) – jedná se o tzv. funkci Motoman COMARC. Tyto dvě nejběžnější funkce pro vyhledávání svarů jsou léty ověřenými funkcemi, které se používají déle než 30 let!

Umíme rovněž nabídnout laserové vyhledávání svarových ploch a mezer. Ovšem tato metoda má své úskalí a je nutné před samotnou nabídnou provést technickou konzultaci a případně praktický test.

Je vhodné možnosti vyhledávání svarů předem konzultovat. Obecně platí, že pokud je možné zpřesnit výrobu svařovaných dílců a tím se vyhnout potřebě navádění robota na svary, je to technicky bezpečnější cesta. Více informací Vám rádi poskytneme na osobní schůzce.