Co se musí odsávat?

moznosti-odsavani-1

Obecně platí, že odsávat je potřeba pevné prachové částice obsažené ve svářečských dýmech. Těžké kovy, které při svařování vznikají, se zpravidla v okolním vzduchu rozředí a není nutné je nijak chemicky neutralizovat (to neplatí pro výkonné svařování nerezových materiálů, hliníku a jeho slitin nebo pozinkovaných materiálů). Prachové částice obsažené ve svářečských dýmech vypadají jako saze – popílek, který je tedy nutné ze vzduchu odstranit.

Pokud je svařovna zahalena v dýmu jako na obrázku, tyto dýmy tvoří jemné prachové částice, které je potřeba ze vzduchu odfiltrovat. Takto zadýmená dílna je skutečně pro zdraví lidí, kteří zde pracují, nevhodným pracovním prostředím.

Odsávání pomocí odsávaných svařovacích hořáků, odsávání úhlových brusek

Odsávání pomocí odsávaných svařovacích hořáků je nejúčinnějším způsobem odsávání. Účinnost odsávaných svařovacích hořáků je až 90%. K tomuto účelu řada výrobců vyrábí odsávané svařovací hořáky (zejména pro metodu MIG/MAG), které jsou vybavené odsávanou hubicí. Tato bývá zpravidla kónická.

Pro tento způsob odsávání je nutné použít vysoko podtlakovou filtrační jednotku. Tato jednotka může navíc odsávat nástavce úhlových brusek, nebo může sloužit pro průmyslové vysávání pracovišť – pro úklid na pracovišti.

Odsávání pomocí samonosných ramen

Odsávání pomocí samonosných ramen je dalším běžným způsobem odsávání dýmů od svařování. Odsávaná samonosná ramena mají zpravidla průměr 160 mm nebo 200 mm. Běžný pracovní prostor, které tato ramena umožňují účinně odsávat, je 2,5 násobek jejich průměru. Ramena se dodávají ve standardních délkách 2,5 m, 3 m a 4 m. Dále lze dosah ramen prodloužit nástavci až na délku např. 8 m.

Pro odsávání samonosných ramen je potřeba použít středopodtlakovou filtrační jednotku. Veškerá odsávaná ramena o průměru 160 mm musí mít zajištěný min. sací výkon 1200 m3/hod. Ramena o průměru 200 mm musí mít min. sací výkon 1500 m3/hod. Pokud tento výkon nemají, jsou tato ramena neúčinná a neodsávají.

Každé odsávané rameno má na svém odsávaném konci ručně uzavíranou klapku, případně zde může být namontováno pomocné světlo.

Při použití více než 3 samonosných ramen, která jsou napojena na centrální filtrační jednotku, je vhodné filtrační jednotku vybavit automatickou regulací sacího výkonu. Instalovaný frekvenční měniče umožňuje řídit sací výkon ventilátoru pomocí podtlakového čidla. Podtlakové čidlo je instalované uvnitř hlavního sacího potrubí. Pokud obsluha např. uzavře uzavírací klapku na jednom samonosném rameni, v centrálním sacím potrubí vznikne tímto větší podtlak, který zjistí podtlakové čidlo. Na základě toho frekvenční měnič automaticky sníží sací výkon ventilátoru. Tím se pak výrazně šetří elektrická energie.

Odsávání pomocí svařovacích stolů a digestoří

Odsávání pomocí svařovacích/brousicích stolů je vhodné pro svařování/broušení především menších dílců. Velikost odsávaného stolu je z naší strany nabízená dle potřeby zákazníka. Běžnou velikostí je např. stůl se sacím roštem o délce 2 m a šířce 1 m. Odsává se vždy spodní a zadní stěna stolu.

Odsávání svařovacích stolů i digestoří se musí provádět pomocí středopodtlakové filtrační jednotky. Skutečností je, že je na českém i slovenském trhu mnoho nefunkčních odsávaných stolů. Důvodem je zajištění jejich nedostatečného sacího výkonu. Např. min. potřebný sací výkon pro odsávaný stůl o velikosti odsávaného roštu 2×1 m je 4500 m3/hod. apod.

Odsávané stoly se vyrábí v provedení s vlastní integrovanou filtrační jednotkou, která je umístěna uvnitř stolu, nebo v provedení pro napojení na centrální odsávání velkou filtrační jednotkou.

Odsávání pomocí horních odsávaných digestoří je rovněž běžným způsobem odsávání. Digestoře jsou instalované buď nad pracovními stoly svářečů, nebo na robotizovaných pracovištích. Při odsávání pracovních stolů pomocí horních odsávaných digestoří je však nutné počítat s tím, že svářeči by měli používat navíc tzv. přisávané kukly. Stoupající dýmy od svařování jdou zpravidla přes dýchací zónu svářeče.

Centrální odsávání svařoven při svařování rozměrných svařenců

V současné době existuje pouze jediný účinný způsob centrálního odsávání svařoven, ve kterých se svařují nadrozměrné dílce. A tím je systém TCL. TCL systém vyvinula právě společnost Mechanic System, se kterou spolupracujeme. Máme za sebou desítky úspěšných instalací TCL systému v ČR i SR.

Ostatní systémy, jako je např. Push-Pull systém, naše firma nenabízí. Důvodem je technický nedostatek Push-Pull systému, který nezajistí stoupání svařovacích dýmů ke stropu dílny. Viděli jsme celou řadu pokusů o instalaci Push-Pull systému, ovšem nikde nebyl účinný. Ve dvou případech byl instalovaný Push-Pull systém jinou firmou zákazníkem demontován a pak si u nás koupil právě systém TCL.

Technické konzultace

Pokud potřebujete více informací o možnostech odsávání zplodin ve Vaší firmě, kontaktujte nás. Rádi Vám dáme další informace a zavedeme Vás k zákazníkům, kteří podobnou instalaci od nás již používají.