Firma: Šmeral Brno, a.s., Brno


Popis pracoviště

Robotizované pracoviště je určeno pro svařování různých rozměrných a hmotných dílců metodou MIG/MAG.

Robotizované pracoviště je vybaveno dvěmi polohovadly – MT1-5000 s max. nosností 5 t, jedná se o dvou-osé polohovadlo Motoman. Druhé polohovadlo je tvořeno otočným stolem R-6000 o max. nosnosti 6 t.


Popis reference

Robotizované pracoviště obsahuje dvě stanoviště. Jedno stanoviště je vybaveno dvou-osým polohovadlem Motoman typ MT1-5000, které je určeno především pro svařování krytů převodovek. Roční produkce se plánuje na 120 ks, délka svarů na jednom dílci přesahuje 280 m.

Druhé stanoviště je pak vybaveno otočným stolem Motoman typ R-6000 pro svařování těsnícího segmetu – dílec RING, který má průměr přes 5 m. Na dílci RING se pak plánuje svařovat obvodový – více vrstvý svar.

Robot Motoman EA1900N je vybaven moderním svařovacím strojem Migatronic typ SIGMA 500 s vysokým zatěžovatelem. Při předání jsme si ověřovali jeho max. výkon tak, že jsme nastavili 476A a svařovali jsme 10 minut bez přestávky. Po ukončení svařování jsme konstatovali, že výkon svařovacího stroje je dostatečný pro tento typ těžkého svařování, příjemně nás překvapil svařovací hořák od společnosti Binzel, na jehož krk bylo možné ihned po skončení svařování sáhnout holou rukou. Byl teplý, ne však horký.

Robot Motoman je vybaven funkcí COMARC pro aktivní vyhledávání startovací pozice svárů, a také pro vyhledávání správného místa svařování v průběhu hoření svařovacího oblouku. Byla zde dodána verze MultiLayer – pro svařování více vrstvých svarů.

Na tomto robotizovaném pracovišti jsme poprvé použili skvělou technologii pro aktivní zabezpečení celého prostoru obou polohovadel pomocí 3D bezpečnostního skeneru SICK.

Pro společnost Šmeral Brno jsme rovněž vyvinuli upínací přípravky pro upínání dílců VÍKO PŘEVODOVKY. Upínací přípravky si pak vyrobila firma Šmeral Brno sama dle naší výrobní dokumentace. Upínací přípravky umožňují svařování tohoto dílce ve třech samostatných svařovacích operacích.


Fotogalerie